Co zabrać na rejs morski?

Co zabrać na rejs morski? To częste pytanie.

Rejs morski różni się od zwykłego wyjazdu. Trzeba być przygotowanym na dłuższe przebywanie na wolnym powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Na nasz organizm mogą działać różne czynniki (wiatr, silne nasłonecznie i niskie temperatury, opady, słona woda morska i przebywanie w warunkach ograniczających utrzymanie dotychczasowych standardów higieny osobistej.

 

 

Wyposażenie podstawowe

Buty z miękka podeszwą, zakrytymi palcami do chodzenia po pokładzie. Łatwo potknąć się, gdy lina wejdzie między palce i podeszwę, więc lepiej nie sandały.

Klapki plastikowe do chodzenia pod pokładem czy pod prysznic.

Czapka ciepła polarowa dla ochrony przed zimnem.

Czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, zabezpieczona smyczą przed zdmuchnięciem do morza

Chusta żeglarska na szyję do ochrony przed słońcem i wiatrem.

Rękawiczki żeglarskie mitenki do pracy przy linach.

Rękawiczki neoprenowe na mokrą pogodę za ster. Na rejs nie zabieramy rękawic skórzanych. Gdy się zmoczą, praktycznie są nie do wysuszenia.

Bielizna termiczna na chłodne wachty.

Ciepłe skarpety (np. wełniane) konieczne do kaloszy;

Polar, kalesony, ciepłe koszule na chłodne dni.

Softshell na wietrzne dni.

Bielizna osobista.  Godna polecenia jest bielizna z nowoczesnych materiałów typu: rowylon i cienki polar.

Odzież na słoneczną pogodę: krótkie spodenki, koszulki itp.

Strój kapielowy, jeśli planujemy pływać.

Odzież zamoczona w słonej wodzie wymaga przeprania w wodzie słodkiej. Inaczej nie wyschnie. Pamiętajmy o zabraniu odpowiedniej ilości ubrań, aby było coś na zmianę, gdy zmoknie.

Wyposażenie dodatkowe

Latarka z kompletem zapasowych baterii. Bardzo praktyczne są latarki „czołówki”.

Ręcznik, najlepiej z doszytymi troczkami, by łatwo można było go przywiązać do relingu.

Nóż składany (scyzoryk), klucz do szekli;

Zapalniczka, nawet osoby niepalące powinny posiadać ją przy sobie;

Okulary przeciwsłoneczne zaopatrzone w sznureczek zakładany na szyję.

Zegarek, prosty, basenowy, z podświetlaczem, doskonale służy w czasie deszczu, wysokiej fali i na nocnych wachtach.

Kosmetyczka z tym, co potrzebne. Dodatkowo warto zabrać ze sobą chusteczki nawilżane.

Przed rejsem dobrze jest również zaopatrzyć się w krem do rąk i twarzy, najlepiej z witaminą A, krem z filtrem.

Śpiwór, jeśli puchowy, to najlepiej z puchu syntetycznego. Zmoczony i nie wysuszony w porę śpiwór z puchu naturalnego po pewnym czasie wyzwala strasznie nieprzyjemne zapachy. Jachty czarterowane na wodach ciepłych wyposażone są w pościel, więc śpiworów nie zabieramy.

Worek żeglarski jest wygodną i nader praktyczną rzeczą, a na małym jachcie często służy za poduszkę. Gdy nie mamy worka, pakujemy się z zwykłą torbę. Prosimy nie zabierać walizek, plecaków ze stelażem. Zajmują za dużo miejsca na jachcie i nie mieszczą się w jaskółkach. Rzeczy przed ułożeniem w worku umieszczamy w szczelnych woreczkach foliowych. Do przechowania dokumentów, aparatów, kamer, telefonów komórkowych, baterii, ładowarek itp. szczególnie przydatny jest mały worek nieprzemakalny.

Wygodnie jest posiadanie własnej pneumatyczniej kamizelki ratunkowej wyposażonej w wąsy. Na jachcie są etatowe “szelki”, ale co własne – to własne.

Ubranie

Podstawowym wyposażeniem jest komplet wierzchniej odzieży nieprzemakalnej (sztormiak): kurtka i spodnie. Jeśli decydujemy się uprawiać żeglarstwo morskie należy się zastanowić czy nie skompletować sobie odpowiedniego ekwipunku i poprawić sobie zdecydowanie komfort żeglowania. Spodnie, najlepiej tzw. ogrodniczki, głębokie, na szelkach z możliwością regulacji długości szelek, z opinaczami dolnej części nogawek. Kurtka powinna posiadać dosyć szczelne zapięcia szczególnie pod szyją i na rękawach, wysoki kołnierz oraz kaptur. Idealny sztormiak uszyty jest z tkaniny oddychającej, która jest wodoszczelna a pot odprowadzany jest na zewnątrz (np. goretex, sympatex, hydrotex).

Kalosze z miękką podeszwą (nie pozostawiające śladu na laminowanym pokładzie), wysokie, żeby nogawki sztormiaka zasłaniały skutecznie ich cholewki, najlepiej ocieplane.

Inne uwagi

Jeśli jesteś wegetarianinem – zgłoś taką sytuacje bosmanowi przed rozpoczęciem rejsu.

Na morzu, w cięższych warunkach nie należy stosować soczewek kontaktowych. Osoby wrażliwsze w ogóle nie powinny zabierać ich ze sobą, gdyż ucisk szkieł powoduje zmianę ciśnienia w gałce ocznej, a to z kolei wpływa niekorzystnie na błędnik.

Zabierz paszport (nawet jak pływamy w strefie Schengen) i dowód osobisty. Sprawdź datę ważności dokumentów. Polskę można opuścić, gdy dowód/paszport będzie ważny jeszcze przez pół roku od daty przekroczenia granicy.

Pamiętaj o patencie i książeczce żeglarskiej (certyfikacie SRC), jeśli posiadasz.