Fajne miejsca na Mazurach – Rajcocha

Rajcocha

Zatoka Rajcocha i zajdująca się na jej brzegu binduga znajduje się na południowo-wschodnim brzegu jeziora Dobskiego. Płyniemy tam przez jezioro Łabap. Na Dobskie wpływamy przesmykiem, pomiędzy Fuledzkim a Krzywym Rogiem. Po środku jest wyspa, bezpieczniej przejść od północno-zachodniej jej strony. Jest głębiej. Jezioro Dobskie objęte jest strefą ciszy. Płyniemy tam więc bez silników. Sugerujemy wybrać bardziej wietrzny dzień, aby tam wpłynąć i dopłynąć na żaglach. Po drodze mijamy wyspę Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów). Niegdyś rosły tam wysokie drzewa, potem wszystkie uschły dzięki odchodom kormoranów, teraz porośnięta jest niską roślinnością, młodymi drzewami. Taki cykl przyrody. Wyspa jest rezerwatem przyrody i nie można do niej cumować. Stąd jest na Dobksim strefa ciszy.  Od południowego krańca tej wyspy do bindugi Rajcocha płyniemy ok. 1,5 mili kursem 166°.

Podejście jest płytkie. Około 16 m od brzegu mamy głębokość poniżej 2 m. Trzeba się całkowicie wyjąć. Do portu powinnismy podejść na żaglach lub pagajach. Niektórzy, w pobliżu portu, na chwilę uruchomiają jednak silnik do manewrów (wielu tak robi, jeśli to może znacznie przyśpieszyć, ułatwić, sprawić, że manewr będzie bezpieczniejszy). Podchodzimy do krótkiej kei z polerami albo brzegu (słupki, opony z betonem), stając na kotwicy i cumach.

Spotkamy tu pięknie przygotowaną bindugę, wykoszona trawa, wokół piękny las. Toalety oraz bar z zimnymi napojami a nawet posiłkami. Przestronny namiot zapewnia bezpieczne schronienie przed deszczem lub słońcem. Boisko, grill do wynajęcia za dodatkową opłatą. Między 1300 a 1500 obsługa ma przerwę obiadową.  Nie ma jej na bindudze. Trochę tego nie rozumiem. Czy jedzenie, które oferują jest niezjadliwe, skoro idą coś zjeść gdzie indziej? Nie mogliśmy tego sprawdzić.

Binduga bardzo ładnie zagospodarowana w przepięknym zakątku Mazur. Polecamy 🙂

Informacja dodatkowa o przepisach

Zasady manewrowania jachtami w portach nie są regulowane ustawą lub rozporządzeniami. Sprawy te mogą regulować przepisy lokalane.

Na terenie objętym jurysdykcją Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie obowiązuje ZARZĄDZENIE Nr 1/2008 z dnia 07-04-2008 r. którego punkt 13.5 mówi: "Ruch statków żaglowych w portach oraz wchodzenie i wychodzenie z basenów portowych i przystani na żaglach są zabronione, a jednostki idące na silnikach mają obowiązek poruszania się na minimalnych obrotach, gwarantującym im jednak manewrowość.

Analogiczne Zarządzenie Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku z dnia 25 kwietnia 2006 r nie wprowadza takiego zakazu. Znaczy to w praktyce, że pływając po Zegrzu nie wolno wchodzić do portów na żaglach a na Mazurach wolno. Wolno, o ile wejście do portu nie jest oznakowanie znakiem zakazu. Jeśli więc port mazurski / binduga znajduje się w strefie ciszy to nie powinniśmy wpływać do niego na silniku a należy na żaglach lub pagajach.

Być może z tej różnicy w przepisach lokalnych, a właściwie nieświadomości tej różnicy wynika, że niektórzy używają silników do manewrów portowych w strefach ciszy na Mazurach.

5 Comments

  1. Nie można użyć silnika do manewrów portowych na Rajcoche. Całe jezioro Dobskie wraz ze wszystkimi wyspami i linią brzegową jest rezerwatem, nie można korzystać z silnika nigdzie w jego obrębie. No chyba że czyjeś życie miałoby od tego zależeć, ale w artykule nie było nic o skrajnie niebezpiecznych sytuacjach…

  2. Miejsce byłoby fajne gdyby nie debile którzy rzeźbią tam na silnikach bo nie potrafią dojść do brzegu na żaglach lub pagajach. W zeszłym roku wjechał też skuter wodny na pełnym gazie. Obsługa to olewa. I dlatego na Mazurach jest co raz większy syf.

  3. Osoba która wpłynęła skuterem do Zatoki Rajcocha tłumaczyła się iż zwodowąła skuter po drugiej stronie jeziora i nie była świadoma że jezioro Dobskie jest objęte strefą ciszy.W ciągu ostatnich kilku lat był to jedyny taki przypadek.Nie wpłynął na pełnym gazie ponieważ skuter był bez paliwa i dryfował do brzegu.Słabsi żeglarze czasami używają silnika przy manewrach, ale są to wyjątki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>