Kursy i egzaminy na patent żeglarski – żeglarz jachtowy

Intensywny kurs żeglarski dla każdego – naucz się żeglować i wypoczywaj na własnych zasadach

Szkolenia żeglarskie odbywają się w przepięknym porcie jachtowym nad Jeziorem Mamry.

  • Kurs żeglarski

Zapraszamy na kurs żeglarski na Mazury

Kurs żeglarski pozwala opanować umiejętności niezbędne do skutecznego podejścia do egzaminu na patent żeglarski.

Zadzwoń i zapisz się! +48 607 616 300

Kurs żeglarski rozpoczynamy w niedzielę o godzinie 1700, a kończymy w piątek o 1700. W sobotę jest egzamin na patent żeglarski. Codziennie realizowane są dwa bloki zajęć praktycznych: przed i po południu. Nasz kurs żeglarski daje możliwość opanowania wszelkich czynności niezbędnych do bezpiecznego kierowania jachtem żaglowym. Zajęcia teoretyczne odbywają się również w dwóch blokach. Blok poranny to teoretyczne przygotowanie do zajęć praktycznych. Blok wieczorny obejmuje dwugodzinny wykład z kolejnych przedmiotów egzaminacyjnych. Po tak przeprowadzonych zajęciach patent żeglarski będzie bez problemu w zasięgu Twoich rąk!

Kursy na patent żeglarza jachtowego

  • Weekendowy kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego KŻD-3
    • 31/05/2024 - 02/06/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-6
    • 30/06/2024 - 06/07/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-7
    • 07/07/2024 - 13/07/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-8
    • 14/07/2024 - 20/07/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-9
    • 21/07/2024 - 27/07/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-10
    • 28/07/2024 - 03/08/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-11
    • 04/08/2024 - 10/08/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-12
    • 11/08/2024 - 17/08/2024
    • Ruska Wieś
  • Kurs na patent żeglarza jachtowego KŻD-13
    • 18/08/2024 - 24/08/2024
    • Ruska Wieś
  • E-learning

    Z chwilą opłacenia kursu na patent żeglarza jachtowego, uczestnik dostaje dostęp do platformy elearningowej, na której zamieszczone jest ok 450 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru. Uczestnik może uczyć się samodzielnie, na długo przed kursem praktycznym i egzaminem, by dobrze przygotować się do egzaminu na patent. Można skorzystać z bezpłatnej próby klikając na link portalu esailing.

    Akwen, na którym prowadzony jest kurs żeglarski

    Północno-wschodnia część jeziora Mamry. Warunki szkoleniowe na jeziorze Mamry są bardzo dobre. To duży obszar wody leżący w zasadzie na krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen manewrowy położony jest opodal szlaku żeglownego, jednak poza głównymi trasami floty mazurskiej. Dzięki temu uczestnicy, którzy zapisali się na kurs żeglarski, mogą z dala od tłoku, bardziej skupić się na bezpiecznym opanowaniu sztuki żeglowania. Na Mamrach znajduje się kilka płycizn oznaczonych znakami kardynalnymi. Do końca życia zapamiętacie  ich oznaczenia. Przyda się nie jeden raz w samodzielnym pływaniu. Port jest schowany w głębi lądu i prowadzi do niego krótki kanał. Można wpłynąć i wypłynąć bez kładzenia masztu. Port jest osłonięty lasem od wiatrów zachodnich, które przeważnie wieją w tym miejscu. Sprzyja to swobodnemu ćwiczeniu różnych manewrów portowych, których umiejętność jest niezbędna, aby zdać egzamin na patent żeglarski.

    Kurs żeglarski - jachty

    Kurs żeglarski będzie prowadzony na kilku modelach jachtów.  W szczególności szkolimy się jachcie typu Tango 730. Jego głównym atutem jest duża zwrotność i prosta obsługa. Jest to stosunkowo lekki jacht, bardzo łatwy w prowadzeniu. To chyba najlepszy jacht do nauki, jaki w został wyprodukowany. Zapewnia jednak mniejszy komfort mieszkańcom.
    Lepsze warunki bytowe oferuje nam drugi typ używany przez nas do szkoleń. Jest to Antila 26. Zdecydowanie wygodniejszy do mieszkania, jednak cięższy od Tanga, trudniejszy w manewrowaniu, mniej dynamiczny. Obydwa wyposażone są one w silniki zaburtowe.  Obydwa typy jachtów i tak należą do mniejszych i łatwiejszych w obsłudze niż "wypasione dwudziestki siódemki" czy "trzydziestki trójki", ciężkie jednostki, duże i trudne w manewrowaniu. Dlatego właśnie te dwa typy, (Tango 730 i Antila 26) wybraliśmy do szkoleń. Nasze jachty szkoleniowe, ze względów bezpieczeństwa i Waszego komfortu, są oznakowane w specjalny sposób. Sami zobaczycie jak. Żeglarze rozpoznają to intuicyjnie z daleka.  To ułatwia nam naukę. 

    Manewry na żaglach – kurs żeglarski 2016 Ogonki

    Kurs żeglarski - lokalizacja

    Port jachtowy "Mix Port", Ruska Wieś 9, 11-600 Węgorzewo).

    Spotykamy się o 16:00, by już o 17:00 rozpocząć kurs żeglarski.

    Kurs żeglarski - kadra

    Kadrę kursu żeglarskiego stanowią doświadczeni instruktorzy PZŻ, którzy stwarzają każdemu chętnemu możliwości nauczenia się trudnej sztuki żeglowania i osiągnąć swój zdać egzamin na swój patent żeglarski. Kierownikiem Wyszkolenia Żeglarskiego będzie kapitan jachtowy, Instruktor Żeglarstwa - Krzysztof Sieradzki.

    Kurs żeglarski - plan dnia

    Spotykamy się pod masztem o 0755. Pięć minut wystarczy na wprowadzenie w plan dnia kursu. O 0800 podnosimy banderę i wybijamy szklanki. Co to byłby za kurs żeglarski, gdyby uczestnicy nie mogli nauczyć się wybijać szklanek...?

    O 0805 Spokojnym krokiem idziemy na śniadanie, które robimy sobie na miejscu sami. Uczestnicy mogą sobie wykupić wyżywienie w portowym barze. Ok 0900 jest wprowadzenie do zajęć praktycznych.  Posiadamy bardzo sprytny model jachtu, na którym można przedstawić wszelkie manewry, a nawet je przećwiczyć. Zapraszam do obejrzenia przykładowego filmiku, który jest na prawym marginesie.

    Potem idziemy na wodę, Ćwiczymy i ćwiczymy. Nie zajmujemy się przemierzaniem akwenu, ale ciągle manewrujemy. Na pokonywanie mil w linii prostej, będzie czas po kursie i zdanym egzaminie na patent.

    Obiad ok 1330. Przerwa na zawiązanie sadełka i naukę własną do 1500. Potem znów na wodę i ćwiczymy. Kolacja ok 1900.

    Zwykle o 2000 zaczynaliśmy wykłady. Jest rzutnik, jest prezentacja. Jest to opcja awaryjna, gdyby z jakiegoś powodu zabrakło Internetu. Od kilku sezonów, uczestnicy mają możliwość obejrzenia wykładów udostępnionych na portalu esailng.pl. Można je oglądać w dowolnym czasie, po zajęciach, ale także jeszcze przed kursem, w domu, podczas indywidualnego przygotowywania się do egzaminu końcowego. Czas wieczorny na kursie żeglarskim poświęcamy teraz na odpowiadanie na pytania i tłumaczenie niejasności. Testy z tematu objętego wykładem, uczestnicy rozwiązują samodzielnie, przy zastosowaniu platformy elearningowej. Po udzieleniu odpowiedzi wyświetlany jest pełen komentarz, co ułatwia zrozumienie tematu. Możemy też wspólnie sprawdzić wyniki i objaśnić, aby się szybciej nauczyć. W pełnym zestawie pytań testowych przygotowujących do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, pomagającym w nauczeniu się do egzaminu, znajduje się ok 450 pytań. Pytania dotyczą spraw ważnych, na które odpowiedzi bezwzględnie należy znać, aby bezpiecznie prowadzić jacht. To w zupełności wystarczy, aby opanować wiedzę, niezbędną do zdania egzaminu i kompetentnego żeglowania.

    Kurs żeglarski - warunki bytowe

    Uczestnicy kursu żeglarskiego mieszkają na siedmio lub ośmioosobowych jachtach kabinowych (należy więc zabrać ze sobą śpiwór). Znajdują się tam dwuosobowe koje. Z reguły załoga kursowa nie przekracza 5 osób. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze: dla zapewnienia komfortu osobistego, a po drugie (ważniejsze), aby ilość czasu przeznaczona na osobiste ćwiczenia była odpowiednio duża. Im więcej uczestników, tym, czas ćwiczeń przypadający na  jednego uczestnika maleje. Chcemy, aby wszyscy mieli szansę wykorzystać czas spędzony na kursie żeglarskim jak najefektywniej.

    Uczestnicy kursu mogą też zakwaterować się w jednym z pobliskich pensjonatów.

    Sanitariaty i prysznic znajdują się ok 200 m od kei. Właściciel ośrodka dba, by były utrzymane w czystości. Prysznic płatny 3 zł za minutę - aparat wrzutowy.

    Na terenie portu nasza firma posiada Centrum Szkoleniowe, wyposażone w lodówkę, prąd, kuchenkę elektryczną, czajnik, toster, ekspres do kawy, sprzęt kambuzowy, stoły, ławy itd. stanowiące naszą bazę szkoleniową. Kawa, cukier, herbata zawsze jakaś się znajdzie. W czasie przerw w zajęciach spotykamy się na kawie lub herbatce. Wszystko, by miło i efektywnie wykorzystać czas spędzony na kursie żeglarskim. Centrum sytuowane jest w wielkim namiocie ustawionym przy wejściu do portu, na półwyspie osłoniętym lasem, z przepięknym widokiem na jezioro Mamry. Jest też miejsce na ognisko, przy którym spotykamy się czasem po zakończonym dniu pełnym zajęć. Jest też grill do dyspozycji naszych gości.

    W trakcie kursu żeglarskiego możemy się żywić korzystając z zaopatrzenia w lokalnym portowym sklepie (120m) i portowego baru. Z portu jest 3 km do centrum Węgorzewa. Można zmówić catering z miasta, bądź pojechać samochodami do dowolnego baru. 

    Port ma przygotowany parking dla gości. Jest wystarczająco dużo miejsca na postawienie samochodu. Właściciel portu pobierze za to opłatę parkingową (ok 20 zł /rozpoczęty dzień). Mając samochód pod ręką, można zostawić w nim część ubrań. Do Węgorzewa jest ok 3 km. Można więc wyskoczyć do bankomatu lub po małe zakupy. 

    Kto chce, może zabrać ze sobą namiot i osoby towarzyszące. Co prawda, nie będą one mogły z nami pływać (raz na wodę zaprosimy, nie będziemy tacy...) ale będą mieć wakacje na Mazurach. 

    Kurs żeglarski - kilka słów od nas

    Marzysz o żeglowaniu, jednak nie wiesz, jak zacząć? Lubisz spędzać czas nad wodą, lecz klasyczne plażowanie Ci się znudziło i chcesz urozmaicić swój wypoczynek? A może interesuje Cię pływanie jachtem po morzu? Zapisz się na nasz kurs żeglarski i zyskaj patent żeglarza jachtowego, który uprawni Cię do prowadzenia jachtów na wodach śródlądowych i wodach morskich 2 mile od brzegu w porze dziennej. Spełnij swoje marzenia o wolności i niezależności. Stań za sterem i poczuj uwalniający wiatr w żaglach.

    Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia! Wszystkiego nauczysz się na naszym kursie na patent żeglarski. Zobacz, jakie to proste. Wystarczy tygodniowy wypad na Mazury i wrócisz do domu nie tylko z patentem żeglarza jachtowego, ale również masą niesamowitych doznań. Poznaj szczegóły naszej oferty.

    Kurs żeglarski

    Co? Intensywny kurs żeglarza jachtowego, dzięki któremu zyskasz uprawnienia żeglarskie

    Oferowany tygodniowy kurs żeglarski to intensywny trening, w ramach którego nauczysz się podstaw żeglowania oraz zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne, by zdać egzamin państwowy na patent żeglarza jachtowego, a także bez obaw stanąć za sterem już podczas samodzielnych rejsów. Oto co wyróżnia nasze szkolenia.

    1. Sprawdzona forma. U nas bloki zajęć praktycznych przeplatają się z wprowadzeniem teoretycznym, co pozwala od razu przetestować zdobytą wiedzę. Taka formuła nie tylko ułatwia naukę, ale przede wszystkim gwarantuje solidne przygotowanie do egzaminu na patent żeglarski. W efekcie nasza szkoła żeglarstwa może pochwalić się wysoką zdawalnością, nawet wśród osób, dla których prowadzenie jachtów żaglowych było podczas zapisów czarną magią.

    W ramach zajęć nauczysz się m.in.:

    • wiązania węzłów żeglarskich,
    • budowy i obsługi jachtu,
    • manewrów prostych i złożonych pod żaglami i na silniku,
    • manewrowania w porcie i cumowania,
    • stawania na kotwicy,
    • kładzenia i stawiania masztu,
    • zasad bezpieczeństwa na wodzie i kultury żeglowania.

    Od razu po opłaceniu kursu na patent żeglarza jachtowego otrzymasz dostęp do platformy e-learningowej, gdzie możesz rozwiązywać testy i uczyć się teorii na długo przed startem szkolenia. Zwiększy to Twoją szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu. Podobnie jak niewielkie grupy szkoleniowe (maks. 5 osób), które pozwalają nam poświęcić każdemu kursantowi odpowiednią ilość czasu.

    2. Wyjątkowa atmosfera. Nasz kurs żeglarski to trening bez zadęcia. Stawiamy nie tylko na naukę, ale i dobrą zabawę. Jak inaczej moglibyśmy rozpalać miłość do żeglarstwa, gdybyśmy sami nie byli jej najlepszym przykładem? Dlatego zarażamy naszych kursantów pozytywną energią i uśmiechem. Nasze szkolenia wypełniają nie tylko zajęcia, ale i spotkania integracyjne, np. przy ognisku. To doskonała okazja, by lepiej się poznać i być może zawrzeć przyjaźnie na całe życie.

    3. Bezpieczeństwo. Nad Twoim bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowany i doświadczony instruktor, który jest w stanie zawczasu rozpoznać ewentualne zagrożenia. Ponadto do celów szkoleniowych wybraliśmy optymalną flotę jachtów, która dodatkowo jest specjalnie oznakowana, tak aby inni żeglarze mieli świadomość, że są to rejsy treningowe. W cenę kursu na patent żeglarza jachtowego wliczone jest też ubezpieczenie NNW. Wszystko po to, by zagwarantować Ci spokojny trening i wypoczynek.

     

    Kto? Każdy chętny pragnący zdobyć patent żeglarski – niezależnie od doświadczenia

    Nasz kurs na patent żeglarza jachtowego powstał z myślą o osobach, które chcą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem i potrzebują solidnego przygotowania, po to aby bez problemów zdać egzamin państwowy i pewnie stanąć za sterem podczas samodzielnych rejsów. Wierzymy, że trening czyni mistrza. Dlatego stawiamy na praktykę podpartą odpowiednią dawką teorii.

    Żeby przystąpić do kursu na żeglarza jachtowego, nie musisz mieć doświadczenia. Wszystkiego nauczysz się na szkoleniu. Wystarczą chęci, zaangażowanie i odrobina wolnego czasu. Tydzień to nie tak dużo, jeśli w perspektywie masz możliwość zdobycia patentu żeglarza jachtowego i spełnienia swoich marzeń, prawda? Tym bardziej że nasz kurs żeglarski zawsze przyciąga wyjątkowe osoby – jest zatem świetną okazją do zawarcia nowych znajomości – i odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody, które pozytywnie nastrajają do działania.

    Gdzie? Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w otoczeniu pięknej mazurskiej fauny i flory

    Miejsce, w którym odbywa się nasz kurs na patent żeglarski, wybraliśmy nieprzypadkowo. To przepiękna północno-wschodnia część jeziora Mamry, która oferuje znakomite warunki szkoleniowe. Akwen manewrowy jest położony nieco na uboczu od głównych tras floty mazurskiej, co daje możliwość doskonalenia umiejętności prowadzenia jachtów żaglowych w bezpiecznym środowisku, z dala od tłoku.

    W efekcie uczestnicy naszych szkoleń na patent żeglarski mogą oddać się swobodnemu ćwiczeniu manewrów i czerpaniu przyjemności z żeglowania. Na każdym kroku udowadniamy bowiem, że żeglowanie to znakomity sposób spędzania wolnego czasu i nie lada frajda! Przekonasz się o tym, gdy tylko do nas przyjedziesz.

    Nasz kurs na patent żeglarza jachtowego to też doskonała okazja, by wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku i poznać Mazury z zupełnie innej strony. Daj się zauroczyć dziewiczą, mazurską przyrodą i wejdź w życie z nową energią. Poznawaj ludzi i miejsca, pokonuj własne słabości i po prostu dobrze się baw – a przy okazji uzyskaj patent żeglarski.

    Dlaczego my? Zdobywaj wiedzę i umiejętności żeglarskie z najlepszymi

    Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów PPŻ, sterników, kapitanów, żeglarzy i skipperów, którzy pływają nie tylko po wodach śródlądowych, ale i wodach morskich. Pokonaliśmy tysiące mil morskich, żeglując m.in. po Bałtyku, Adriatyku, Morzu Egejskim, Jońskim czy też Północnym, a nawet po Oceanie Atlantyckim. Od lat szkolimy nowych adeptów żeglarstwa i zarażamy ich miłością do żagli. Wierzymy bowiem, że to właśnie podczas żeglowania wykuwają się takie cechy charakteru jak niezłomność, hart ducha i wola walki.

    Stawiamy na solidne przygotowanie do egzaminu państwowego na patent żeglarza jachtowego, jednak podajemy je w lekkostrawnej formie. Dzięki temu nauka jest przyjemnością, a nie katorgą. Ponadto nasze kursy są doskonałą okazją, by w miłym towarzystwie i w wyjątkowych okolicznościach przyrody odetchnąć zaznać nieco spokoju. Kiedy wszystko wokół zdaje się pędzić, Ty możesz wspólnie z nami wcisnąć hamulec i postawić na niespieszny relaks.

    Udowadniamy, że prowadzenia jachtów żaglowych można się nauczyć nawet bez doświadczenia. Przekonaj się sam (sama)!

    Chcesz wiedzieć więcej na temat patentu żeglarza jachtowego? Poniższe informacje mogą Cię zainteresować.

    Na co pozwala patent żeglarski? Jaki patent na żaglówkę? Ile jest patentów żeglarskich?

    Patent żeglarza jachtowego to podstawowy patent żeglarski, jeden z trzech wymaganych w Polsce w żegludze śródlądowej i morskiej. Dwa pozostałe to patent jachtowego sternika morskiego i patent kapitana jachtowego.

    Patent żeglarza jachtowego uprawnia do:

    • prowadzenia jachtów żaglowych (niezależnie od ich wielkości) po wodach śródlądowych,
    • prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 12 m po wewnętrznych wodach morskich i pozostałych wodach morskich, jednak wyłącznie w strefie do 2 Mm od brzegu i w porze dziennej.

    Jeśli żaglówka ma większe rozmiary, żeglarz jachtowy nie wystarczy. Musisz legitymować się wyższym stopniem – jachtowego sternika morskiego lub kapitana jachtowego. Wszystkie trzy są nadawane przez Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

    Co ważne, żaglówkę możesz prowadzić, nawet jeśli nie zdecydowałeś (zdecydowałaś) się na patent sternika jachtowego, kapitana czy też żeglarza. Polskie prawo przewiduje bowiem możliwość pływania bez uprawnień. Nie musisz legitymować się żadnym z patentów, jeśli:

    • jacht żaglowy nie przekracza długością całkowitą 7,5 m,
    • jacht motorowy jest wyposażony w silnik o mocy nie większej niż 10 kW (ok. 13 KM) – za wyjątkiem jachtów motorowych o długości kadłuba do 13 m i mocy silnika do 75 kW, jeśli mają konstrukcyjne ograniczenie prędkości maks. do 15 km/h.

    Pamiętaj, dodatkowo możesz ubiegać się o:  patent sternika motorowodnego, patent motorowodnego sternika morskiego, patent kapitana i patent mechanika motorowodnego.

    Jak uzyskać patent żeglarski? Czy patent żeglarski jest międzynarodowy?

    Żeby uzyskać podstawowy patent żeglarski, trzeba mieć ukończone 14. lat i zdać egzamin państwowy składający się części teoretycznej i praktycznej. Następnie należy złożyć do biura Polskiego Związku Żeglarskiego wymagane dokumenty i poczekać na wydanie patentu żeglarza jachtowego. Co ważne, wszystkie obowiązujące w Polsce patenty żeglarskie są uznawane poza granicami naszego kraju.

    Ile kosztuje patent żeglarski?

    Opłata za egzamin państwowy na patent żeglarza jachtowego wynosi 250 zł (125 zł – cena ulgowa), a za wydanie dokumentu – 50 zł (25 zł – cena ulgowa). Do tego dochodzi jeszcze koszt kursu żeglarskiego, który waha się od 1300 zł wzwyż.

    Kurs żeglarski na patent żeglarski, Ogonki 2016. Marin

    Kurs żeglarski