Weekendowy kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego KŻD-14

Rejsy marin
Weekendowy kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego KŻD-14

Kiedy

10/09/2021 - 12/09/2021    
17:00

Rezerwacje

Rezerwacja zamknięta

Gdzie

Mix Port
Ruska Wieś 1, Ruska Wieś, Warmińsko-Mazurskie, 11-600, Warmińsko - Mazurskie

Event Type

Mapa niedostępna

Marin zaprasza na kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego na Mazury

Zapraszamy na kurs żeglarski na Mazury, pozwalające opanować umiejętności niezbędne do skutecznego podejścia do egzaminu na państwowy patent żeglarski –  żeglarza jachtowego.


Literatura

Dobry żeglarz ma dobrą wiedzę. Na kurs żeglarski przyjeżdżamy aby zdać egzamin na patent żeglarski. Nieocenioną pomocą w jej opanowaniu jest literatura w postaci książek, np. „Żeglarz jachtowy” lub „Żeglarz i sternik jachtowy”. Podręczniki żeglarskie są do dyspozycji uczestników na miejscu. Trudno jest jednak opanować całą potrzebną wiedzę w tak krótkim czasie. Sugerujemy kupienie podręcznika przed kursem i samodzielne, choćby jednokrotne, przeczytanie go. Na kurs żeglarski warto przyjechać przygotowanym. Doświadczenie uczy, że kursanci, którzy w ten sposób podchodzą do kursu o wiele łatwiej zdają egzamin, prezentując znacznie wyższy poziom wiedzy i umiejętności. 

Wszyscy uczestnicy otrzymują dostęp do platformy e-lerningowej: www.esailing.pl.  Są tam zamieszczone wykłady oraz testy do samodzielnego przygotowania się do egzaminu. Przed zapisaniem się na kurs, prosimy o zalogowanie się na platformie i sprawdzenie jak wygląda przykładowy test.

Kurs żeglarski – Program szkolenia

Weekend I

Kurs żeglarski – dzień pierwszy – piątek, początek 10 września 2021 o 1600 – Czynności żeglarskie 

Uczymy się wiązania węzłów żeglarskich, zasad pracy z cumami i odbijaczami w manewrach portowych. 

Kurs żeglarski – dzień drugi – sobota, 11 września 2021 – Czynności żeglarskie i manewry proste

Uczymy się budowy i obsługi jachtu, zasad bezpieczeństwa na wodzie, kładzenia i stawiania masztu. Uczymy się stawiania i zrzucania żagli, refowania żagli. Poznajemy zasady obsługi silnika i zasad manewrowania silnikiem w manewrach portowych oraz manewrowania jachtem na silniku. Poznajemy różnice w sterowaniu jachtem na silniku przy użyciu i bez użycia płetwy sterowej oraz bez miecza i z mieczem opuszczonym.  Poznajemy zasady oddziaływania wiatru na manewrujący na silniku jacht na kursach wstecz i naprzód. Poznajemy zasady podejścia do boi na silniku. Wszystko to ćwiczymy na wodzie.

Uczymy się rozpoznawania kursu jachtu względem wiatru. Ćwiczymy trzymanie kursu względem wiatru i względem punktu na brzegu. Ćwiczymy zasady pracy żaglami, utrzymanie stałego przechyłu jachtu przy zmiennych wiatrach.  Poznajemy zasady odpadania i ostrzenia. Ćwiczymy odpadanie i ostrzenie. Poznajemy zasady wykonania zwrotu przez sztag i ćwiczymy jego wykonanie.

Poznajemy zasady podejścia do kei na silniku. Ćwiczymy cumowanie do boi i do muringów. Poznajemy zasady doboru sposobu wykonania manewrów portowych w zależności od panujących warunków w porcie, z uwzględnieniem siły i kierunku wiatru.

Wieczorem instruktor udziela odpowiedzi na pytania dotyczące pytań egzaminacyjnych.

Kurs żeglarski – dzień trzeci – niedziela, 12 września 2021, Manewry proste, zakończenie ok 1700

Doskonalimy odpadanie, ostrzenie i zwrot przez sztag. Poznajemy zasady stawania w dryfie. Ćwiczymy i doskonalimy stawianie w dryfie podczas każdej zmiany ćwiczącego. 

Poznajemy zasady cumowania i odejścia do kei longsiede’m, prawidłową pracę cum, odbijaczy, steru i silnika w tym manewrze. Ćwiczymy longside w różnych wariantach (różny kąt najazdu na keję, płynąc przodem i tyłem, hamowania na różnych cumach, w zależności od warunków). Uczymy się dobierać sposób wykonania manewru w zależności od warunków panujących w porcie oraz siły i kierunku wiatru. Uczymy się przestawiana jachtu wzdłuż kei oraz obracania jachtu przy kei na linach. 

Weekend II

Kurs żeglarski – dzień czwarty – piątek, 24 września 2021, od 1600 – Manewry proste

Doskonalimy poznane manewry na żaglach. Poznajemy i ćwiczymy zwrot przez rufę. Manewrujemy na małym akwenie z własnymi bojami, dającymi punkt odniesienia do sytuacji dziejącej się na wodzie. Ćwicząc, uczymy się nabierać wysokości, tracić wysokość względem wiatru, przewidywać kurs jakim będziemy płynąć po zwrocie przez sztag i rufę. Ćwiczymy orientację  przestrzenną w trakcie wykonywania manewrów. Poznajemy zasady podejścia do boi na żaglach. Ćwiczymy wykonanie tego manewru.

Wieczorem instruktor udziela odpowiedzi na pytania dotyczące pytań egzaminacyjnych.

Kurs żeglarski – dzień piąty – sobota – 25 września, 2021 – Manewry złożone  

Doskonalimy zwrot przez rufę. Poznajemy zasady podejścia do kei na żaglach, zasady wyboru sposobu wykonania manewru w zależności od panujących warunków.

Poznajemy i ćwiczymy przeprowadzenie manewru “człowiek za burtą” na żaglach i na silniku. Doskonalimy wszystkie poznane wcześniej manewry na żaglach i na silniku.

Kurs żeglarski – dzień szósty – niedziela- 26 września, 2021, do 1400 – Manewry złożone 

Ćwiczymy manewry portowe w innym porcie (podejście do kei rufą na silniku z cumowaniem na boi). Manewry ćwiczymy w różnych wariantach, uwzględniając siłę i kierunek wiatru oraz warunki panujące w porcie.

Doskonalimy wszystkie poznane wcześniej manewry. Nabieramy sprawności w ich wykonaniu.

Uczymy się stawania na kotwicy, schodzenia z kotwicy oraz cumowania na bindudze.

Blok południowych zajęć praktycznych ostatniego dnia kursu przeznaczony jest na samodzielne ćwiczenie manewrów przez uczestników kursu żeglarskiego, pod dozorem zewnętrznym instruktora, na jachcie umożliwiającym pływanie bez patentu żeglarskiego.

Sposób realizacji kursu, może w praktyce ulec modyfikacji ze względu na warunki pogodowe.

Egzamin na patent: niedziela, godzina 1600. 

Pozostałe ważnie informacje: tutaj

Informacje o egzaminie na patent żeglarza jachtowego:  tutaj

Cena obejmuje wszystkie koszty uczestnictwa w kursie żeglarskim zgodnie z podaną specyfikacją:

  • czarter jachtu
  • udział w szkoleniu i opieka instruktora
  • paliwo
  • opłaty portowe
  • ubezpieczenie NNW 5000 pln

Cena nie obejmuje:

  • wyżywienia (w porcie jest bar zapewniający całodzienne wyżywienie oraz sklep)
  • biletów wstępu, wydatków w tawernach żeglarskich
  • opłat osobistych dodatkowo pobieranych w portach za WC i prysznic, parking

I wpłata – 500 zł rezerwacja miejsca

II wpłata – tydzień przed rozpoczęciem kursu

Rezerwacje

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>