Początek lata w Czarnogórze M-1

Początek lata w Czarnogórze M-1

Kiedy

18/05/2024 - 25/05/2024    
17:00 - 09:00

Rezerwacje

Rezerwacja zamknięta

Event Type

Jacht: Lagoon 400 S2 katamaran

Zaliczka 1000,- PLN płatna w dniu rezerwacji miejsca. Pozostała kwota do 31.03.2024.

Cena zawiera: opiekę skippera, paliwo do jachtu, opłaty portowe.

Cena nie zawiera: składki burtowej na jedzenie ok. 50 EUR/osobę, kaucji zwrotnej 3500 EUR dzielonej na wszystkich członków załogi, podatku turystycznego 10 EUR/osobę, opłat indywidualnych w tawernach, dojazdu do portu. 

Trasa:

Tivat – Lustica Bay Marina 18 MN
Lustica Bay Marina – Bar 26 MN
Bar – Budva 14 MN
Budva – Herceg Novi 22 MN
Herceg Novi – Kotor 16 MN
Kotor -Tivat 10 MN

Kotor

Otoczony z trzech stron górami Lovcen, Vrmac i Dobrota Kotor był bardzo trudno dostępny (po II wojnie światowej, dla usprawnienia komunikacji, wydrążono czterokilometrowy tunel prowadzący do miasta), a opasany dodatkowo grubymi murami obronnymi, wspinającymi się po zboczach masywu Dobroty – wręcz nie do zdobycia. Dopiero zahamowanie ekspansji miejscowej floty doprowadziło go do upadku.

Miasto ma śródziemnomorski charakter, pełne jest wąskich uliczek, nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Chociaż w 1979 roku Kotor został wpisany na listę UNESCO, to jego zabytki są w większości nieodrestaurowane, a nawet opustoszałe i pozamykane. Ulice Starego Miasta nie mają nazw (za to każdy dom oznaczony jest osobnym numerem), dlatego w ich plątaninie łatwo zabłądzić.

Renesansowa Brama Morska (Morska Vrata) wzniesiona została w połowie XVI w. Do Starego Miasta prowadzą jeszcze dwie powstałe w połowie XVI w.: Brama Południowa i renesansowa Brama Północna.

Przechodząc przez Bramę Morską, wkracza się na Trg Oktobarske revolucije. To centralny plac starówki, tętniący życiem. Naprzeciwko Bramy Morskiej stoi Gradski toranj, wieża zegarowa zbudowana przez Wenecjan w 1602 r. Tuż obok niej widoczny jest mały monument w kształcie piramidy – średniowieczny pręgierz. Wzdłuż Trgu Oktobarske revolucije ciągnie się XV-wieczny Pałac Namiestnika Wenecji (Kneževa palata). Za nim znajduje się pałac rady miejskiej (Gradska vijećnica) z 1762 r., który w XIX w. wojska francuskie przekształciły w teatr. Przy placu warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny pałac Bizanti (kotorskie pałace zawdzięczają swe nazwy rodzinom patrycjuszy).

(fot. © Kushch Dmitry – Fotolia.com)

(fot. © katatonia – Fotolia.com)
Uliczka wychodząca z lewej strony hotelu Vardar prowadzi na kameralny Trg od Kina, przy którym stoi kościół św. Michała, jednonawowa, romańsko-gotycka świątynia z XIII/XIV w. na miejscu wielkiej, preromańska bazyliki. Wewnątrz zachowały się fragmenty fresków z przełomu XIV i XV w.

Uliczka wychodząca z prawej strony hotelu Vardar prowadzi na Trg Ustanka mornara. Ważne budynki stojące na placu to Archiwum Historyczne, przechowujące dokumenty związane z miastem, a także Pałac Drago, którego gotyckie, XV-wieczne oprawy okien przypominają zdobienia pałaców weneckich.

Katedra św. Trypuna (Katedrala Sv. Tripuna) dominuje w zabudowie placu. Wcześniej w tym miejscu stał zbudowany w IX w. mały preromański kościół pod tym samym wezwaniem. Budowa obecnej trójnawowej bazyliki została zakończona w 1166 r. Wnętrze skrywa wiele cennych zabytków. W skarbcu można zobaczyć srebrny relikwiarz z głową św. Trypuna zawierający szczątki patrona miasta, wyroby ze złota z XIV–XX w., przedmioty kultu religijnego z XIV–XVII w., obrazy artystów XVI-wiecznej szkoły weneckiej, tryptyk Girolama da Santa Croce.

Tivat

Tivat położony jest w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac. Miasto to jest oddalone o około 8 kilometrów od Kotoru. Jest otoczone bujną śródziemnomorską roślinnością, gajami oliwnymi oraz winnicami. Tivat jest najmłodszym miastem w całej okolicy (zatoki Kotorskiej). Może poszczyć się ponad dwoma tysiącami godzin słońca w ciągu roku, przez co jest chętnie wybierane przez turystów.

Plaże

Okolica może pochwalić się, aż siedemnastoma plażami, z których większość jest piaszczysta. Najpopularniejszą z nich jest plaża w Radovići, nad zatoką Traste – Plavi Horizonti. Plaża ta jest idealna dla rodzin z dziećmi, bo ma łagodne zejście do morza, a jej piasek wykazuje właściwości lecznicze. Jest ona otoczona lasem sosnowym, w którym można znaleźć choć trochę cienia. Drugą, godną polecenia jest plaża Kalardovo o długości 250 metrów. Znajduje się ona na południe od Tivatu i w jej pobliżu umiejscowione są restauracje, bary, parking oraz tereny sportowe. Nieopodal jest wyspa Kwiatów, na której można skosztować świeżych owoców morza i dobrego wina. Plaża Kalardovo uzyskała oznakę Błękitnej Flagi. W odległości około 1 kilometra, w kierunku Cypla Seljana jest położona plaża piaszczysto – skalista, z którą łączy się inna – Donja Lastva. Ta druga podzielona jest poprzez urwiska, na kilka małych plaż. Natomiast w samym Tivacie znajduje się piaszczysta plaża Belane, otoczona infrastrukturą turystyczną. Drugą miejską plażą godną polecenia jest Zupa, którą otacza las cyprysowo – sosnowy. Jeśli ciągle nam mało, można jeszcze udać się na oddaloną o 3 kilometry plażę Opatovo. Jej dwie piaszczyste części rozdziela latarnia morska, a nieopodal znajduje się przystań dla promów.

Co zwiedzać w Tivat?

Tivat dzięki swojej historii, również posiada swoje zabytki. Podziwiać tu można renesansowy Letni Dom Buca w centrum miasta, obronne rezydencje, z czego w jednej z nich urządzono Galerię Miejską oraz port w samym środku miejscowości z luksusowymi jachtami (Porto Montenegro). Warto zobaczyć nieopodal położone wyspy: Ostrvo Cvijeca (Wyspę Kwiatów) na której są ruiny monastyru, wyspę Otok z położonym na niej klasztorem oraz Sveti Marko. Atrakcją tej ostatniej jest na pewno turystyczna osada, która składa się z domków przypominających budownictwo na Tahiti. W Tivat znajduje się również ogród botaniczny, który dzięki marynarzom, posiada liczną egzotyczną roślinność. Można tu spotkać między innymi: magnolie, oleandry, eukaliptusy, kamelie i mimozy. Miasto oferuje także rozrywki i imprezy cykliczne, np. Summer Fest czy Bocce Olimpiada.

Budva

Stare miasto

Plątanina wąskich ulic otulonych kamienicami z piaskowca. Jak w każdym szanującym się mieście na czarnogórskim wybrzeżu. Znajdziesz bez trudu. Idealne miejsce na wieczorny spacer i późne rozmowy przy kieliszku Vranaca.

Życie nocne

Budva jest dość jarmarczna i przaśna, szczególnie okolice promenady. Tam też znajdziesz najwięcej barów, klubów i striptizerek. Mimo widocznych wysiłków Budvie jeszcze sporo brakuje do miana klubowej stolicy Bałkanów.

Plaża

Jest żwirowa. W większości miejsc musisz się wykosztować na leżaki.

Bar

Bar to miasto w południowej Czarnogórze. Jest też siedzibą gminy o tej samej nazwie. Miasto leży nad Morzem Adriatyckim i stanowi ważny punkt komunikacyjny, ze względu na duży port morski oraz stację kolejową. Bar jest też jednym z większych ośrodków turystycznych. Ze względu na swą historię oraz architekturę co roku jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. W Bar można znaleźć przepiękne piaszczyste plaże, bogactwa kulturowe, a także wiele atrakcji. Jego nazwa pochodzi od dawnej formy ,,Antivarium” lub ,,Antibarium”, która w prostym języku oznacza osadę położoną po drugiej stronie niż Bari. Co ciekawe, według najstarszych zapisków miasto zamieszkiwane było już w epoce neolitu. Zniszczenia, jakich dokonała przede wszystkim I wojna światowa, były ogromne. Mimo tego niektóre zabytki zachowały się i nadal zachęcają do odwiedzin. Wszyscy miłośnicy zwiedzania zabytków, plaż i dobrej zabawy z pewnością znajdą coś dla siebie.

Najlepsze zabytki i atrakcje miasta Bar

Miasto Bar posiada ogromną ilość ciekawych zabytków i atrakcji. Odwiedzając miasto jedynie w celach relaksacyjnych, nie sposób nie usłyszeć o tym bogactwie kulturowym. Wiele z nich ma długą historię i przeszło dużo na swej drodze. Odwiedzanie popularnych zabytków i atrakcji może być miłą odskocznią od dnia codziennego i dostarczyć wielu niezapomnianych chwil. Poniżej przedstawiono najciekawsze propozycje do zwiedzenia:
– Katedrala Bezgrešnog Začeća – czyli Katedra katolicka Niepokalanego Poczęcia NMP. Obiekt znajduje się około 800 metrów od ruin Starego Baru i powstał w połowie XIX wieku.
– Stara maslina – to drzewo, o którym mówi się, że należy do najstarszych z tego gatunku w Europie. Roślina ma około 2 240 lat i płonęła aż dwukrotnie, lecz za każdym razem puszczała nowe pędy. Wstęp pod drzewo kosztuje 1 euro.
– Twierdza Stary Bar – są to ruiny średniowiecznego miasta. W środku jest mnóstwo krętych dróg, alejek, sklepów z pamiątkami i innych atrakcji, a także muzeów.


Turecki akwedukt w Stari Bar, Czarnogóra, licencja: shutterstock/By Foto-Migawki MD
– Meczet Omerbašićaa – obiekt pochodzi z około XVII wieku i został zbudowany dla jednego z tureckich dostojników.
– Akwedukt – powstał za rządów władców tureckich. Budowla dostarczała wodę z odległego o trzy kilometry źródła Rumija. Niestety całość nie przetrwała niszczycielskiego trzęsienia ziemi z 1979 roku, a obecnie można zobaczyć jej rekonstrukcję.
– Wieża Zegarowa – pochodzi z XIX wieki i uważa się ją za symbol Baru. Bilety kosztują 2 euro.
– Łaźnia turecka – czyli hammam. Wybudowali ją Turcy, a obecnie w środku odbywają się pokazy sztuki.
– Sobór świętego Jana Włodzimierza – największa cerkiew w całym kraju. Poświęcona jest lokalnemu księciu zamordowanemu w XI wieku przez Bułgarów. W środku można podziwiać fantazyjne freski i inne dzieła sztuki.
– Dvorac Kralja Nikole – Pałac Króla Mikołaja. Jest to dawna siedziba koronowanego władcy Czarnogóry. Początkowo pałac był letnią rezydencją, którą przekazano w prezencie ślubnym narzeczonej władcy.

Rezerwacje

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>