Sardynia – Korsyka 2021 M-3

Sardynia - Korsyka 2021 M-3

Kiedy

02/10/2021 - 09/10/2021    
17:00 - 10:00

Rezerwacje

Rezerwacja zamknięta

Gdzie

Marina di Portisco
Costa Smeralda, Portisco, Olbia, 07026, Sardinia

Event Type

Mapa niedostępna

Żeglarski Chillout 2021

Zapraszamy na rejs morski na jachcie Bavria 50 po cudownych wodach pomiędzy Korsyką a Sardynią. Odwiedzimy wiele ciekawych miejsc. Najważniejsi są jednak ludzie, bo oni sprawiają, że jest nam przyjemnie odpoczywać w miłym towarzystwie. A to mamy gwarantowane, nawet bardziej, niż słoneczną pogodę na lazurowych wodach malowniczych wysp.

Trasa:

  • Portisco – Bonifacio (Korsyka) – 36Mn (cały dzień w Bonifacio)
  • Bonifacio – Santa Teresa di Gallura -15Mn (po drodze kotwicowisko wyspy Lavezzi i Cavallo)
  • Santa Teresa di Gallura – La Maddalena na wyspie La Maddalena 16 Mn (po drodze kotwicowisko Porto Puddu)
  • La Maddalena na wyspie La Maddalena – Porto Massimo na wyspie La Maddalena 18 Mn ( po drodze wyspy archipelagu Budelli i Santa Maria z kotwicowiskiem)
  • Porto Massimo na wyspie La Maddalena – Portisco – 18Mn

 

Co zobaczymy podczas naszego rejsu?

BONIFACIO

Bonifacio to bodaj najpiękniejsze korsykańskie miasteczko. Zbudowane na wapiennych klifach, wygląda jakby za chwilę miało wpaść do morza. Ale piękne widoki to nie jedyne atrakcje Bonifacio.

Bonifacio to miasteczko na południu Korsyki, które bez obaw można określić mianem najpiękniejszego na wyspie. Jego wyjątkowe położenie na wysokim wapiennym klifie, który jednocześnie jest niewielkim półwyspem zachwyca każdego turystę. W doskonale osłoniętym od morskich fal porcie jachtowym cumują okazałe jachty, a Górne Miasto pełne jest zabytkowych budowli i wyjątkowych punktów widokowych.

Miasteczko dzieli się na Dolne Miasto i Górne Miasto. W tym pierwszym znajduje się wspomniana już przystań jachtowa i główne parkingi, a także sklepy, restauracje i budynki mieszkalne. Największą atrakcją jest jednak Górne Miasto zbudowane na wysokim klifie i zabezpieczone wysokim murem. Można tam dotrzeć pieszo pokonując najpierw strome wzniesienie lub pojechać kolejką turystyczną na kołach (za kilka euro za osobę w obie strony).

Atrakcje Bonifacio, które z pewnością warto zobaczyć to:

Cytadela. Ten obiekt z XV w. jest najwyższym bastionem we Francji (ma 25 m). Wstęp kosztuje 2,50 euro, ale za 3,50 euro można kupić bilet łączony na zwiedzanie cytadeli oraz Schodów Króla Aragonii. Wewnątrz cytadeli znajdują się wystawy, dawne silosy, w których przechowywano żywność i wodę na czas oblężenia miasta, a na jej dachu jest kilka świetnych punktów widokowych. Zwiedzanie Górnego Bonifacio warto zacząć od wejścia do cytadeli.

Schody Króla Aragonii. Zgodnie z legendą wykuli je jednej nocy w 1420 r. żołnierze króla Aragonii, którzy chcieli w ten sposób niepostrzeżenie dostać się do miasta. Prawda jest jednak zupełnie inna. 187 schodów wyciosanych w skale prowadziło do studni z wodą pitną. Dzisiaj to zejście po stromym klifie jest jedną z ciekawszych atrakcji miasteczka. Czynne tylko w sezonie letnim, kiedy nie ma sztormów i silnych wiatrów, wstęp 2,50 euro. Uwaga! Stopnie są bardzo wysokie, więc podejście nimi jest dość męczące. Dodatkowe informacje: bonifacio.fr.

Punkt widokowy z okolic latarni morskiej. Stojąc przed wielkim murem cytadeli należy pójść w lewo (na wschód) zamiast wejść na teren Górnego Miasta. Podejście nie jest trudne i długie. Do kilku punktów widokowych prowadzą najpierw schody, a potem ścieżki otoczone makią. Najlepiej być tam przed południem, kiedy słońce (w sezonie letnim) świeci z tyłu lub z boku. W późniejszych godzinach cały widok będzie pod słońce. Z klifów świetnie widoczna jest również pobliska Sardynia, na którą pływa prom z Bonifacio. My mamy jacht, który nas przewiezie.

Groty dostępne od strony morza. Wapienne klify łatwo ulegają erozji, tworząc przy tym niezwykłe formy. Jednym z takich tworów są groty w skałach, do których można dotrzeć tylko od strony wody. W porcie można zamówić rejs promem, który wpływa do ciasnych grot, a umiejętności kapitana są nie lada atrakcją. Rejs kosztuje ok. 18,50 euro za osobę i trwa ok. godziny. Warto się na niego zdecydować!

Cmentarz morski na końcu półwyspu. Mawiają, że to najpiękniejszy cmentarz ze wszystkich zlokalizowanych w basenie Morza Śródziemnego. Okazałe grobowce równo zbudowane obok siebie wyglądają jak miasteczko, za którym widać morze i białe klify. Za cmentarzem, na samym końcu cypla znajduje się zejście do punktu widokowego, który powstał w XIX w. jako strażnica broniąca wejścia do portu. Do pokonania jest 168 schodów w długim i wąskim tunelu.

Archipelag Wysp Lavezzi. Ten całkowicie chroniony przez Francuzów i Włochów teren to wysepki otoczone rafami. Miejsce to zawsze sprawiało trudności statkowym nawigatorom, a dzisiaj przyciąga turystów. Prom w te okolice pływa z mariny w Bonifacio.

SANTA MARIA DI GALLURA

Nadmorskie spore miasteczko na północnym krańcu wybrzeża Sardynii, jak sama nazwa wskazuje należy do regionu Gallura – krainy wina, sugestywnych pejzaży z granitem i śródziemnomorską makią w tle, pięknych plaż i cudownego jedzenia.

Warto odwiedzić kilka miejsc opowiadających do dziś swoją długa historię – od mających ponad 3000 lat grobów gigantów Le Tombe dei Giganti i nuragi np. w Lu Brandali, po miejsca związane z czasami podbojów fenickich, rzymskich i hiszpańskich. Takie miejsca, gdzie historia przemówi do Was w pięknym otoczeniu morza, skalnych klifów o porośniętych korkowymi dębami i jałowcami wzgórz to np.:

– stanowiska archeologiczne w Lu Brandali czy w okolicach niedalekiej Arzacheny,

– stare rzymskie kamieniołomy w pobliżu Capo Testa,

– wieża Torre di Longosardo z XVI wieku, prowadzą na nią schody i roztacza się stamtąd niezapomniany widok. W oddali zobaczycie stamtąd białe klify Korsyki,

– majestatyczna latarnia na wysokim cyplu Capo Testa – jest to wysokie skaliste wypiętrzenie połączone z lądem wąskim paskiem piasku. Dojedziecie tam ładną panoramiczną drogą wzdłuż zatok Colba i Santa Reparata. Znajduje się tutaj świetny spot surfowy i centrum windsurfingu, to jedno z 3 miejsc na Sardynii z najlepszymi warunkami do surfowania.

LA MADDALENA

Archipelag Magdaleny (Arcipelago de la Maddalena) to skupisko granitowych wysp na północnym wschodzie Sardynii. Znajduje się między Sardynią a Korsyką.

W 1994 roku utworzono tu park narodowy. Jego powierzchnia wynosi 20 tys. hektarów. Wybrzeże wokół ma 180 kilometrów. Do największych wysp na archipelagu należą: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Budelli, Razzoli i Santa Maria. To jeden z najpiękniejszych zakątków Morza Śródziemnego. Zamieszkiwany był już w czasach prehistorycznych. W okresie panowania Rzymian była tu baza ich floty. W VI wieku Sardynia zajęta była przez Wandalów. Później przez bardzo długi czas były to opuszczone tereny. W XVI wieku osiedlili się tu pasterze w poszukiwaniu terenów wypasowych.

Cała gmina to park narodowy

Park Narodowy Archipelagu Magdalena jest pierwszym na Sardynii, a jedynym we Włoszech obejmujący całe terytorium jednej gminy. Został ustanowiony 4 stycznia 1994 roku. Park obejmuje cały obszar morski i lądowy. W jego skład wchodzą wszystkie wyspy i wysepki gminy La Maddalena, a jest ich 60. Wyspy pokryte są granitowymi skałami często oplecionymi mirtem, w ciekawych i oryginalnych formach.

Oprócz wyspy La Maddalena, na której znajduje się miasto o tej samej nazwie, miejscowości Stagnali na wyspie Caprera i kilkunastu domów w ograniczonym obszarze Santa Maria używanych tylko w lecie, archipelag jest niezamieszkany.

Stolica archipelagu

Na największej wyspie Archipelagu La Maddalena znajduje się 10-tysięczne miasto portowe o tej samej nazwie. Jest ładne i zadbane. Tu przypływają promy z Sardynii, z miasta Palau znajdującego się w pobliżu Olbii. Portem miejskim jest Cala Gavetta znajdująca się w centrum miasta, w wąskiej zatoce. W miasteczku jest wiele sklepików, barów, restauracji. Jest też punkt informacji turystycznej. Można wypożyczać rowery, skutery, motory.

Właściwie jest tu jedna główna ulica, która pełni rolę deptaka. Od niej odchodzą liczne malutkie uliczki z ciekawymi zaułkami. Przy dużym Piazza Umberto znajdziemy kolejne kawiarenki, restauracje? W mieście odbywają się coroczne uroczystości związane ze świętami kościelnymi. To między innymi dzień Świętej Marii Magdaleny, która jest patronką miasta i Zielone Świątki. Ciekawy jest kościół Santa Maria Maddalena i obok niego muzeum sztuki sakralnej. Bardzo ładny budynek mieści urząd miasta. W jego holu znajduje się niewielka wystawa dawnych fortów w postaci fajnych kamiennych replik. W mieście są pomniki poświęcone Garibaldiemu.

Warto wiedzieć

  • Na wyspie znajduje się dawna baza wojskowa marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. W czasach zimnej wojny była tu baza dla łodzi podwodnych.
  • Wyspę można objechać autobusem turystycznym typu ?hip-hop?, wysiadając w niektórych miejscach i wracając na kolejny kurs.
  • Można też skorzystać z 7-godzinnej wycieczki po archipelagu i jego wyspach.

Informacje ogólne

Jacht: Oceanis 50, 5 kajut.

Całkowity koszt 2450,-. Zaliczka 1000,- pln płatna w dniu rezerwacji miejsca. Pozostała kwota do 21.08.2021.

Cena zawiera: opiekę skippera, paliwo do jachtu, opłaty portowe.

Cena nie zawiera: składki burtowej na jedzenie ok. 40 EUR/osobę, kaucji zwrotnej 4500 EUR dzielonej na wszystkich członków załogi, obowiązkowej opłaty za pościel 20 EUR, opłat indywidualnych w tawernach, dojazdu do portu. Przelot do Olbii i powrót ok 600-800 zł.

(Jeśli masz pytania w sprawie dolotu, możesz kontaktować się w tej sprawie z Agatą, ona jest na bieżąco i chętnie pomoże).

Bilet wstępu do parku narodowego La Maddalena 10 EUR/os.

Rezerwacje

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>