Kursy i egzaminy na patent żeglarski – żeglarz jachtowy

Drużyna Marin'a zaprasza na intensywny, tygodniowy kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego na Mazury.

Szkolenia żeglarskie odbywają się w przepięknym ośrodku nad Jeziorem Święcajty.

  • Kurs żeglarski

Zapraszamy na kurs żeglarski na Mazury

Kurs żeglarski pozwala opanować umiejętności niezbędne do skutecznego podejścia do egzaminu na patent żeglarski.

Kurs żeglarski rozpoczynamy w niedzielę o godzinie 1700, a kończymy w piątek o 1700. W sobotę jest egzamin na patent żeglarski. Codziennie realizowane są dwa bloki zajęć praktycznych: przed i po południu. Nasz kurs żeglarski daje możliwość opanowania wszelkich czynności niezbędnych do bezpiecznego kierowania jachtem żaglowym. Zajęcia teoretyczne odbywają się również w dwóch blokach. Blok poranny to teoretyczne przygotowanie do zajęć praktycznych. Blok wieczorny obejmuje dwugodzinny wykład z kolejnych przedmiotów egzaminacyjnych. Po tak przeprowadzonych zajęciach patent żeglarski będzie bez problemu w zasięgu Twoich rąk!

E-lerning

Z chwilą opłacenia kursu na patent żeglarza jachtowego, uczestnik dostaje dostęp do platformy elerningowej, na której zamieszczone jest ok 400 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru. Uczestnik może uczyć się samodzielnie, na długo przed kursem praktycznym i egzaminem, by dobrze przygotować się do egazminu na patent. Można skorzystać z bezpłatnej próby klikając na link portalu esailing.

Akwen, na którym prowadzony jest kurs żeglarski

Zatoka Kal. Warunki szkoleniowe na jeziorze Święcajty są bardzo dobre. To duży obszar wody leżący w zasadzie na krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. Zagląda tam mało jachtów. Akwen położony jest z dala od szlaków floty mazurskiej, dzięki czemu uczestnicy, którzy zapisali się na kurs żeglarski, mogą z dala od tłoku bardziej skupić się na bezpiecznym opanowaniu sztuki żeglowania. Na środku jeziora jest płycizna oznaczona znakami kardynalnymi oraz szlak żeglowny. Do końca życia zapamiętacie  ich oznaczenia. Przyda się nie jeden raz w samodzielnym pływaniu. Port jest schowany za półwyspem i osłonięty od wiatrów zachodnich i północnych, które przeważnie wieją w tym miejscu. Sprzyja to swobodnemu ćwiczeniu różnych manewrów portowych, których umiejętność jest niezbędna aby zdać egzamin na patent żeglarski.

Kurs żeglarski - jachty

Kurs żeglarski będzie prowadzony na kilku modelach jachtów, głównie na bardzo zwrotnych i prostych w obsłudze, jachtach typu Tango 730, 780. Wyposażone są one w silniki zaburtowe. Wybraliśmy ten model specjalnie, bo to najlepszy jacht szkoleniowy. Na wypasione, ciężkie jednoski, duże i trudne w manewrowaniu, będziecie sobie mogli pozwolić po zdanym egzaminie na patent żeglarza jachtowego. Nasze jachty szkoleniowe, ze względów bezpieczeństwa i Waszego komfortu, są oznakowane w specjalny sposób. Sami zobaczycie jak. Żeglarze rozpoznają to intuicyjnie z daleka.  To ułatwia nam naukę.
Obiad ok 1330. Przerwa na zawiązanie sadełka i naukę własną do 1500. Potem znów na wodę i ćwiczymy. Kolacja ok 1900.  

Manewry na żaglach – kurs żeglarski 2016 Ogonki

Kursy na patent żeglarza jachtowego

  • Brak wydarzeń

Kurs żeglarski - lokalizacja

Przystań "Kalskie Impresje" w Kalu, 11-600 Węgorzewo).

Spotykamy się o 16:00, by już o 17:00 rozpocząć kurs żeglarski.

Kurs żeglarski - kadra

Kadrę kursu żeglarskiego stanowią doświadczeni instruktorzy PZŻ, którzy stwarzają każdemu chętnemu możliwości nauczenia się trudnej sztuki żeglowania i osiągnąć swój zdać egzamin na swój patent żeglarski. Kierownikiem Wyszkolenia Żeglarskiego będzie kapitan jachtowy, Instruktor Żeglarstwa - Krzysztof Sieradzki.

Kurs żeglarski - plan dnia

Spotykamy się pod masztem o 0755. Pięć minut wystarczy na wprowadzenie w plan dnia kursu. O 0800 podnosimy banderę i wybijamy szklanki. Co to byłby za kurs żeglarski, gdyby uczestnicy nie mogli nauczyć się wybijać szklanek...?

O 0805 Spokojnym krokiem idziemy na śniadanie, które robimy sobie na miejscu sami. Uczestnicy mogą sobie wykupić wyżywienie w jednym z pobliskich pensjonatów i restauracji. Ok 0900 jest wprowadzenie do zajęć praktycznych.  Posiadamy bardzo sprytny model jachtu, na którym można przedstawić wszelkie manewry a nawet je przećwiczyć. Zapraszam do obejrzenia przykładowego filmiku, który jest na prawym marginesie.

Potem idziemy na wodę, Ćwiczymy i ćwiczymy. Nie zajmujemy się przemierzaniem akwenu ale ciągle manewrujemy. Na pokonywanie mil w linni prostej, będzie czas po kursie i zdanym egzaminie na patent.

O 2000 zaczynamy wykłady. Jest rzutnik, jest prezentacja. Opowiadamy i tłumaczymy. Następnego dnia, z tematu objętego wykładem, jest przeprowadzany test. Sprawdzamy go wspólnie, aby się szybciej nauczyć. Pełny zestaw pytań testowych, pomagających w nauczeniu się do egzaminu obejmuje ok 450 pytań. Pytania dotyczą spraw ważnych, na które odpowiedzi bezwzględnie należy znać, aby bezpiecznie prowadzić jacht. To w zupełności wystarczy, aby opanować wiedzę, niezbędną do zdania egzaminiu i kompetentnego żeglowania.

Kurs żeglarski - warunki bytowe

Uczestnicy kursu żeglarskiego mieszkają na siedmio lub ośmioosobowych jachtach kabinowych (należy więc zabrać ze sobą śpiwór). Znajdują się tam dwuosobowe koje. Z reguły załoga kursowa nie przekracza 5 osób. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze: dla zapewnienia komfortu osobistego, a po drugie (ważniejsze), aby ilość czasu przeznaczona na osobiste ćwiczenia była odpowiednio duża. Im więcej uczestników, tym, czas ćwiczeń przypadający na  jednego uczestnika maleje. Chcemy, aby wszyscy mieli szansę wykorzystać czas spędzony na kursie żeglarskim jak najefektywniej.

Uczestnicy kursu mogą też zakwaterować się w jednym z pobliskich pensjonatów.

Sanitariaty i prysznic znajdują się ok 20 m od kei. Właściciel ośrodka dba, by były utrzymane w czystości. Prysznic płatny 2 zł za minutę - aparat wrzutowy.

Na terenie ośrodka, na wzniesieniu z przepięknym widokiem na zatokę Kal (jezioro Święcajty), jest miejsce na ognisko, przy którym spotykamy się czasem po zakończonym dniu pełnym zajęć. Jest też wiata, przy której stoi stały grill do dyspozycji gości.

W trakcie kursu żeglarskiego możemy się żywić korzystając z zaopatrzenia w lokalnym sklepie (300 m), tawerny "Bar w sieci", restauracji "Niebieska tawerna". Z przystani jest 3 km do centrum Węgorzewa. Można zmówić katering z miasta, bądź pojechać samochodami do dowolnego baru. 

Mamy również swój czajnik elektryczny. Nazywa się s/k (sailing kattle) Dar Surosza. Kawa, cukier, herbata jest na wyposażeniu. Mleko, dostajemy z kuchni. Dorośli jedzą mało płatków z mlekiem, więc dostajemy je w zamian. I mamy do kawy. W czasie przerw w zajęciach spotykamy się na kawie lub herbatce. Wszystko, by miło i efektywnie wykorzystać czas spędzony na kursie żeglarskim.

Na terenie przystani, jest wystarczająco dużo miejsca na postawienie samochodu. Właściciel pobierze za to opłatę (ok 15 zł /doba), ale mając samochód pod ręką, można zostawić w nim część ubrań. Do Węgorzewa jest ok 3 km. Można więc wyskoczyć do bankomatu lub po małe zakupy. Z resztą najbliższy sklep, w którym można zrobić zakupy dla dorosłych i dla dzieci, jest ok 7 minut na piechotę.

Kto chce, może zabrać ze sobą namiot i osoby towarzyszące. Co prawda, nie będą one mogły z nami pływać (raz na wodę zaprosimy, nie będziemy tacy...) ale będą mieć wakacje na Mazurach. 

Zapraszamy 🙂

Kurs żeglarski

Egzaminy na patent żeglarski – żeglarz jachtowy

  • Brak wydarzeń

Kurs żeglarski na patent żeglarski, Ogonki 2016. Marin

Kurs żeglarski