Kursy i egzaminy na patent żeglarski – żeglarz jachtowy

Drużyna Marin'a zaprasza na intensywny, tygodniowy kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego na Mamry.

Szkolenia żeglarskie odbywają się w przepięknym porcie jachtowym nad Jeziorem Mamry.

  • Kurs żeglarski

Zapraszamy na kurs żeglarski na Mazury

Kurs żeglarski pozwala opanować umiejętności niezbędne do skutecznego podejścia do egzaminu na patent żeglarski.

Kurs żeglarski rozpoczynamy w niedzielę o godzinie 1700, a kończymy w piątek o 1700. W sobotę jest egzamin na patent żeglarski. Codziennie realizowane są dwa bloki zajęć praktycznych: przed i po południu. Nasz kurs żeglarski daje możliwość opanowania wszelkich czynności niezbędnych do bezpiecznego kierowania jachtem żaglowym. Zajęcia teoretyczne odbywają się również w dwóch blokach. Blok poranny to teoretyczne przygotowanie do zajęć praktycznych. Blok wieczorny obejmuje dwugodzinny wykład z kolejnych przedmiotów egzaminacyjnych. Po tak przeprowadzonych zajęciach patent żeglarski będzie bez problemu w zasięgu Twoich rąk!

Kursy na patent żeglarza jachtowego

E-learning

Z chwilą opłacenia kursu na patent żeglarza jachtowego, uczestnik dostaje dostęp do platformy elearningowej, na której zamieszczone jest ok 450 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru. Uczestnik może uczyć się samodzielnie, na długo przed kursem praktycznym i egzaminem, by dobrze przygotować się do egzaminu na patent. Można skorzystać z bezpłatnej próby klikając na link portalu esailing.

Akwen, na którym prowadzony jest kurs żeglarski

Północno-wschodnia część jeziora Mamry. Warunki szkoleniowe na jeziorze Mamry są bardzo dobre. To duży obszar wody leżący w zasadzie na krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen manewrowy położony jest opodal szlaku żeglownego, jednak poza głównymi trasami floty mazurskiej. Dzięki temu uczestnicy, którzy zapisali się na kurs żeglarski, mogą z dala od tłoku, bardziej skupić się na bezpiecznym opanowaniu sztuki żeglowania. Na Mamrach znajduje się kilka płycizn oznaczonych znakami kardynalnymi. Do końca życia zapamiętacie  ich oznaczenia. Przyda się nie jeden raz w samodzielnym pływaniu. Port jest schowany w głębi lądu i prowadzi do niego krótki kanał. Można wpłynąć i wypłynąć bez kładzenia masztu. Port jest osłonięty lasem od wiatrów zachodnich, które przeważnie wieją w tym miejscu. Sprzyja to swobodnemu ćwiczeniu różnych manewrów portowych, których umiejętność jest niezbędna, aby zdać egzamin na patent żeglarski.

Kurs żeglarski - jachty

Kurs żeglarski będzie prowadzony na kilku modelach jachtów.  W szczególności szkolimy się jachcie typu Tango 730. Jego głównym atutem jest duża zwrotność i prosta obsługa. Jest to stosunkowo lekki jacht, bardzo łatwy w prowadzeniu. To chyba najlepszy jacht do nauki, jaki w został wyprodukowany. Zapewnia jednak mniejszy komfort mieszkańcom.
Lepsze warunki bytowe oferuje nam drugi typ używany przez nas do szkoleń. Jest to Antila 26. Zdecydowanie wygodniejszy do mieszkania, jednak cięższy od Tanga, trudniejszy w manewrowaniu, mniej dynamiczny. Obydwa wyposażone są one w silniki zaburtowe.  Obydwa typy jachtów i tak należą do mniejszych i łatwiejszych w obsłudze niż "wypasione dwudziestki siódemki" czy "trzydziestki trójki", ciężkie jednostki, duże i trudne w manewrowaniu. Dlatego właśnie te dwa typy, (Tango 730 i Antila 26) wybraliśmy do szkoleń. Nasze jachty szkoleniowe, ze względów bezpieczeństwa i Waszego komfortu, są oznakowane w specjalny sposób. Sami zobaczycie jak. Żeglarze rozpoznają to intuicyjnie z daleka.  To ułatwia nam naukę. 

Manewry na żaglach – kurs żeglarski 2016 Ogonki

Kurs żeglarski - lokalizacja

Port jachtowy "Mix Port", Ruska Wieś 9, 11-600 Węgorzewo).

Spotykamy się o 16:00, by już o 17:00 rozpocząć kurs żeglarski.

Kurs żeglarski - kadra

Kadrę kursu żeglarskiego stanowią doświadczeni instruktorzy PZŻ, którzy stwarzają każdemu chętnemu możliwości nauczenia się trudnej sztuki żeglowania i osiągnąć swój zdać egzamin na swój patent żeglarski. Kierownikiem Wyszkolenia Żeglarskiego będzie kapitan jachtowy, Instruktor Żeglarstwa - Krzysztof Sieradzki.

Kurs żeglarski - plan dnia

Spotykamy się pod masztem o 0755. Pięć minut wystarczy na wprowadzenie w plan dnia kursu. O 0800 podnosimy banderę i wybijamy szklanki. Co to byłby za kurs żeglarski, gdyby uczestnicy nie mogli nauczyć się wybijać szklanek...?

O 0805 Spokojnym krokiem idziemy na śniadanie, które robimy sobie na miejscu sami. Uczestnicy mogą sobie wykupić wyżywienie w portowym barze. Ok 0900 jest wprowadzenie do zajęć praktycznych.  Posiadamy bardzo sprytny model jachtu, na którym można przedstawić wszelkie manewry, a nawet je przećwiczyć. Zapraszam do obejrzenia przykładowego filmiku, który jest na prawym marginesie.

Potem idziemy na wodę, Ćwiczymy i ćwiczymy. Nie zajmujemy się przemierzaniem akwenu, ale ciągle manewrujemy. Na pokonywanie mil w linii prostej, będzie czas po kursie i zdanym egzaminie na patent.

Obiad ok 1330. Przerwa na zawiązanie sadełka i naukę własną do 1500. Potem znów na wodę i ćwiczymy. Kolacja ok 1900.

Zwykle o 2000 zaczynaliśmy wykłady. Jest rzutnik, jest prezentacja. Jest to opcja awaryjna, gdyby z jakiegoś powodu zabrakło Internetu. Od kilku sezonów, uczestnicy mają możliwość obejrzenia wykładów udostępnionych na portalu esailng.pl. Można je oglądać w dowolnym czasie, po zajęciach, ale także jeszcze przed kursem, w domu, podczas indywidualnego przygotowywania się do egzaminu końcowego. Czas wieczorny na kursie żeglarskim poświęcamy teraz na odpowiadanie na pytania i tłumaczenie niejasności. Testy z tematu objętego wykładem, uczestnicy rozwiązują samodzielnie, przy zastosowaniu platformy elearningowej. Po udzieleniu odpowiedzi wyświetlany jest pełen komentarz, co ułatwia zrozumienie tematu. Możemy też wspólnie sprawdzić wyniki i objaśnić, aby się szybciej nauczyć. W pełnym zestawie pytań testowych przygotowujących do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, pomagającym w nauczeniu się do egzaminu, znajduje się ok 450 pytań. Pytania dotyczą spraw ważnych, na które odpowiedzi bezwzględnie należy znać, aby bezpiecznie prowadzić jacht. To w zupełności wystarczy, aby opanować wiedzę, niezbędną do zdania egzaminu i kompetentnego żeglowania.

Kurs żeglarski - warunki bytowe

Uczestnicy kursu żeglarskiego mieszkają na siedmio lub ośmioosobowych jachtach kabinowych (należy więc zabrać ze sobą śpiwór). Znajdują się tam dwuosobowe koje. Z reguły załoga kursowa nie przekracza 5 osób. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze: dla zapewnienia komfortu osobistego, a po drugie (ważniejsze), aby ilość czasu przeznaczona na osobiste ćwiczenia była odpowiednio duża. Im więcej uczestników, tym, czas ćwiczeń przypadający na  jednego uczestnika maleje. Chcemy, aby wszyscy mieli szansę wykorzystać czas spędzony na kursie żeglarskim jak najefektywniej.

Uczestnicy kursu mogą też zakwaterować się w jednym z pobliskich pensjonatów.

Sanitariaty i prysznic znajdują się ok 200 m od kei. Właściciel ośrodka dba, by były utrzymane w czystości. Prysznic płatny 3 zł za minutę - aparat wrzutowy.

Na terenie portu nasza firma posiada Centrum Szkoleniowe, wyposażone w lodówkę, prąd, kuchenkę elektryczną, czajnik, toster, ekspres do kawy, sprzęt kambuzowy, stoły, ławy itd. stanowiące naszą bazę szkoleniową. Kawa, cukier, herbata zawsze jakaś się znajdzie. W czasie przerw w zajęciach spotykamy się na kawie lub herbatce. Wszystko, by miło i efektywnie wykorzystać czas spędzony na kursie żeglarskim. Centrum sytuowane jest w wielkim namiocie ustawionym przy wejściu do portu, na półwyspie osłoniętym lasem, z przepięknym widokiem na jezioro Mamry. Jest też miejsce na ognisko, przy którym spotykamy się czasem po zakończonym dniu pełnym zajęć. Jest też grill do dyspozycji naszych gości.

W trakcie kursu żeglarskiego możemy się żywić korzystając z zaopatrzenia w lokalnym portowym sklepie (120m) i portowego baru. Z portu jest 3 km do centrum Węgorzewa. Można zmówić catering z miasta, bądź pojechać samochodami do dowolnego baru. 

Port ma przygotowany parking dla gości. Jest wystarczająco dużo miejsca na postawienie samochodu. Właściciel portu pobierze za to opłatę parkingową (ok 20 zł /rozpoczęty dzień). Mając samochód pod ręką, można zostawić w nim część ubrań. Do Węgorzewa jest ok 3 km. Można więc wyskoczyć do bankomatu lub po małe zakupy. 

Kto chce, może zabrać ze sobą namiot i osoby towarzyszące. Co prawda, nie będą one mogły z nami pływać (raz na wodę zaprosimy, nie będziemy tacy...) ale będą mieć wakacje na Mazurach. 

Zapraszamy 🙂

Kurs żeglarski na patent żeglarski, Ogonki 2016. Marin

Kurs żeglarski