Jacy są żeglarze? O typach ludzi spotykanych na wodzie.

Jacy są żeglarze?

Spędzanie czasu na wodzie zwykle wiąże się z zostaniem częścią większej załogi. Ludzie różnią się od siebie zarówno w podejściu do sposobu pływania, jak i jego celu. Tekst ten jest subiektywnym i lekko humorystycznym przedstawieniem typów żeglarzy, jakie możemy spotkać na wodnym szlaku.

Żeglowanie, co do zasady, jest bardzo społecznym zajęciem. Samotne pokonywanie fal pozostaje najbardziej doświadczonym. Od pierwszych chwil na łodzi stajemy się elementem (miejmy nadzieję) dobrze naoliwionego mechanizmu zwanego załogą statku. Od tego momentu spanie, jedzenie, prace pokładowe i zabawa wykonywane będą w jakiejś formie interakcji między ludźmi. Wybierając się w pierwszy rejs, intersującym może być, kogo na takim rejsie spotkamy.

Różnice międzyżeglarskie

Podstawową cechą czy charakterystyką różniącą ludzi, którzy zajmują się żeglarstwem, jest podejście do jego celu. Oznacza to, że jedni płyną do celu, a dla innych samo płynięcie jest celem. W grupie pierwszej znajdą się wszyscy ci, którzy skupiają się na tym, jakie konkretnie miejsca odwiedzą, co ciekawego zobaczą na trasie, do jakich portów zawiną. Dla nich sama czynność żeglowania prowadzi do celu zewnętrznego, jakim jest np. poznawanie zabytków lub lokalnych atrakcji. Druga grupa z kolei to ludzie, dla których najważniejsze jest w ogóle to, żeby płynąć. Największą radość sprawia im obcowanie z wodą, wiatrem i jachtem. Gdybyśmy chcieli obydwie grupy rozbić na dwie mniejsze – charakterystyka ludzi spotykanych na żaglach prezentować by się mogła w następujący sposób.

Charaktery

Imprezowicz. Zawsze zna rozkład koncertów w lokalnych tawernach. Niczym przewodnik turystyczny prowadzi załogę do najbliższego baru, klubu czy restauracji. Nie pozwala nikomu się nudzić. Z podręcznym głośnikiem lub gitarą gotów rozkręcić balangę na kei, zapraszając załogi sąsiedzkich jachtów. Dla niego pływanie jest przede wszystkim środkiem transportu, cele natomiast rozsiane są przy promenadach i uliczkach portowych miast. Jest ważnym elementem większości załóg. Pozwala odetchnąć po trudnym żeglarskim dniu i wprowadza dobrą atmosferę.

Turysta. Ten typ, podobnie jak poprzedni, traktuje żaglówkę jak sposób lokomocji. Sam natomiast jest nieco bardziej wyważony. Stara się umilić załodze życie ciekawymi informacjami o mijanych wyspach, lokalnych tradycjach czy kuchni. Podróżując od dłuższego czasu, wyrobił sobie zmysł odnajdywania ruin, zabytków czy malowniczych widoków. Przebywanie w jego otoczeniu może generować dużą liczbę pamiątkowych fotografii. Wiedza, jaką posiada, i chęć odkrywania, sprawia że załoga na chwilę może oderwać się od jachtowego życia i nieco szerzej spojrzeć na uroki miejsca, w którym się znajduje.

Sportowiec/gadżeciarz. W odróżnieniu od poprzedników dla niego cel podróży jest sprawą drugorzędną. Najważniejsze, by żeglować długo i często. Jest to typ perfekcyjnie przygotowany na wszelakie niespodzianki i okoliczności. Po powrocie z targów żeglarskich zawsze pomyśli o dodatkowej parze rękawiczek, wodoszczelnych opakowaniach na elektronikę, a nawet zapasie szekli czy krawatów (tych żeglarskich). Bywa niezwykle przydatny w awaryjnych sytuacjach. Dzięki jego obecności załoga zyskuje pewność dobrze działającego sprzętu i duży zapas udogodnień.

Stary wyga. Był wszędzie, pływał z każdym. Kocha żeglowanie na równi ze snuciem legend o własnych dokonaniach. Zna się na rzeczy i zawsze służy radą. Potrafi poradzić sobie w każdych warunkach, ale nie przykłada wagi do bajerów technologicznych. Gdy nie występuje w roli kapitana, może podkręcać atmosferę w załodze, niemniej stanowi jej barwny element. Z racji dużego doświadczenia skupia się na frajdzie z żeglowania, a nie na samym celu podróży. Dla młodych adeptów sztuki jest okazją do zdobycia nowej wiedzy i poszerzenia wachlarza umiejętności.

Podsumowanie

Powyższy tekst miał w skrócie przybliżyć kilka z typów żeglarzy, jakich możemy spotkać na naszym szlaku. To tylko główny zarys typologii. W praktyce wszystko jest przemieszane ze sobą, a każdy wariant jest możliwy. I to jest piękne, szczególnie dla tych, dla których fascynujące jest poznawanie innych. Wszyscy, z którymi przyjdzie nam pływać, w jakimś stopniu będą mieć wpływ na to, jak się bawimy i jakie doświadczenia wyniesiemy. Ludzie tworzący żeglarski świat są kolorowi i ciekawi. Każdy z nich ma cechy, do których nam blisko, a do innych dalej. Niemniej wszyscy możemy tworzyć dobre i radosne załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>