W co się ubrać?
W końcu, po przemyśleniu wszystkich za i przeciw, postanawiasz wyruszyć na swój pierwszy rejs. Wiesz już gdzie, i być może z kim, będziesz płynąć. Kolejnym pytaniem, jakie się pojawia, jest – jak się ubrać? Co warto ze sobą mieć, aby jak najlepiej przygotować się na czekające na szlaku wyzwania? W dzisiejszym wpisie postaramy się nieco przybliżyć kwestię ubioru i gadżetów mogących pomóc w bardziej komfortowym cieszeniu się rejsowaniem.
Żeglarstwo z natury rzeczy nastawione jest na obcowanie z przyrodą. W zasadzie jest ona w jakimś stopniu zawsze obecna w życiu żeglarza. Jednym z najważniejszych jej przejawów jest oczywiście pogoda, której kaprysów nie zawsze możemy uniknąć. Warto więc wiedzieć, jak się do nich dobrze przygotować.
W trakcie żeglarskich przygód natrafimy na trzy główne „stany” pogody, a są to: słońce, deszcz i wiatr. Na wszystkie z nich należy się zawczasu odpowiednio przygotować.
Słońce
Z racji tego, że sezon żeglarski przypada w znaczącej większości na miesiące letnie, przez znaczną część czasu będziemy wystawieni na silne działanie promieni słonecznych. Absolutnie kluczowym akcesorium, jakie musimy ze sobą mieć, jest czapka z daszkiem, najlepiej w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi. Znajdując się na środku jeziora, pływamy niejako po wielkim lustrze, które potęguje działanie słońca. Nie dość, że żar potrafi dosłownie lać się na nas z góry, to na dodatek promienie, odbijając się od tafli wody, lecą wprost na nas. Biorąc ze sobą parę okularów przeciwsłonecznych, warto zaopatrzyć się w specjalny sznureczek do zawieszania ich na szyi. Prawdopodobnie na dnie wszystkich portów świata leży niezliczona ilość okularów, które spadły z nosa żeglarzom zaglądającym do silnika lub wychylającym się za burtę. Jeśli zaś chodzi o czapkę, najlepszą będzie prosta, klasyczna bejsbolówka lub kapelusz turystyczny (podobnie jak z okularami, do czapki też warto dopiąć sobie smycz na klucze i zawiesić na szyi). Co się zaś tyczy wszelakich czapek „kapitańskich” – na tę prawdziwą należy zasłużyć patentem i doświadczeniem, a podróbki lepiej zostawić w sklepie z pamiątkami 😉
Wiatr
Jak wiadomo, jest to główna siła pchająca jacht do przodu. Jest zarówno sprzymierzeńcem, jak i rywalem żeglarza. W trakcie pływania spotkamy się z nim pod postacią leciutkiej bryzy, kiedy to spokojnie suniemy po tafli jeziora, ale również pojawiających się szkwałów lub jednostajnie silnego sztormu. Dla wszystkich doświadczonych żeglarzy powinno być oczywiste, że gdy pogoda jest naprawdę paskudna, a wiatr silny i nieprzewidywalny, wtedy najlepiej odpuścić sobie pływanie i dla bezpieczeństwa pozostać w porcie. Niemniej wyrazisty wiatr jest kluczowym elementem frajdy z żeglowania i należy się do niego dobrze przygotować. I tu z ratunkiem przychodzą nam wszelakie windstoppery, polary oraz swetry. Oczywiście współczesny rynek zapewnia cały wachlarz użytecznej i odpornej na warunki odzieży. Na swój pierwszy rejs dobrze zaopatrzyć się w wymieniony już windstopper, który stanowić będzie doskonałą izolację przed chłodem i wiatrem.
Deszcz
Niestety… tam, gdzie wieje, bardzo często także pada. Chcąc nie chcąc, raz na jakiś czas natkniemy się na ciemne chmury, które uraczą nas dodatkowymi atrakcjami. Wiedząc to, warto zawczasu zaopatrzyć się w coś nieprzemakalnego, a najlepiej w pełnoprawny sztormiak. Przed wyprawą morską dobrze dopytać kapitana lub bardziej doświadczonych członków załogi o konkretne rozwiązania. W warunkach mazurskich sprawdzi się w zasadzie większość dostępnego w sklepie asortymentu. Do części sztormiaków można dokupić w zestawie także spodnie sztormiankowe, które nie są obowiązkowe. ale znacząco poprawiają komfort pływania. Rzadko kiedy, na śródlądziu latem, pływa się przez dłuższy czas w deszczu tak dużym, aby były konieczne.
Akcesoria dodatkowe
W sklepach żeglarskich można, a nawet warto zaopatrzyć się także w kilka dodatkowych gadżetów w postaci rękawiczek żeglarskich i butów. Wybierając rękawiczki, należy zwrócić uwagę na długość palców. Choć na pierwszy rzut oka rękawiczki przeznaczone do uprawiania żeglarstwa są podobne do tych znanych z siłowni czy turystyki rowerowej, to główną różnicą między nimi jest właśnie długość palców, które w przypadku tych pierwszych powinny być dłuższe. Dobre rękawiczki odkrywają tylko końce palców, pozwalając wiązać bardziej skomplikowane węzły, jednocześnie dobrze chroniąc większą powierzchnię dłoni i palców przed otarciami. Szybkie przeciągnięcie gołej dłoni ostrą liną potrafi być naprawdę nieprzyjemne i przykre w skutkach.
W kwestii butów warto wspomnieć o kilku aspektach. Po pierwsze, ¬pokład łodzi z reguły zbudowany jest z jasnego, najczęściej białego laminatu, który łatwo się rysuje i dobrze, kiedy załoga nie chodzi po nim w ciężkich butach lub posiadających czarną, gumową podeszwę. Buty żeglarskie powinny mieć relatywnie miękką i jasną podeszwę, która dobrze trzyma się podłoża, nawet gdy jest ono mokre. Po drugie powinny być przewiewne, bo wspomniany już deszcz czy chlust wody przy zmywaniu pokładu potrafi je szybko przemoczyć i nie powinny długo schnąć. Dobrą praktyką jest posiadanie także drugiej pary tzw. butów do pływania wpław. Są to buty zrobione z delikatnej siateczki i z gumową podeszwą, które doskonale sprawdzą się podczas wchodzenia do wody na nieznanych plażach, a także w dużych kąpieliskach, gdzie można natknąć się na niespodziewane butelki czy metalowe elementy, które urwały się z innych jachtów.
Jak widać, żeglarstwo jest pasją, która w wersji podstawowej wymaga tylko żeglarza oraz jachtu. Niemniej praktyka sugeruje, że dobrze zabrać ze sobą kilka przydatnych rzeczy, które może nie są niezbędne, aczkolwiek podnoszą komfort, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Pozwalają skupić się na samych czynnościach związanych z pływaniem. W zasadzie wszystkie wymienione w tekście rzeczy można bez problemu znaleźć czy to w dużych sieciach sklepów sportowych, czy w mniejszych bardziej wyspecjalizowanych miejscach. Niemniej zawsze warto dopytać sprzedawcę o kilka cennych rad przed zakupem, szczególnie kiedy sami nie mamy jeszcze rozeznania i doświadczenia z różnymi wersjami akcesoriów.